Uroczystości szkolne


ROK SZKOLNY 2016/2017


Mikołajki jak z bajki

Radosne święto wszystkich dzieci, szósty grudnia – dzień Mikołaja i prezentów – w Erminowie był szczególnie wesoły i kolorowy. Nasza impreza - „Mikołajki jak z bajki” – miała bardzo atrakcyjny program. Na otwarcie dnia klasa szósta zaprezentowała przygotowane na zajęciach biblioterapii przedstawienie kukiełkowe „Kot w butach”, które bardzo się spodobało publiczności. Ale jakaż to była wyjątkowa publiczność! Na widowni można było zobaczyć na własne oczy na przykład Pippi Langstrumpf, Smerfa, Batmana, Maszę wraz z Niedźwiedziem, Lucky Lucka, księżniczki i wróżki, rozmaite baśniowe zwierzęta i wiele innych barwnych postaci z naszych ulubionych książek. Wszystko za sprawą inwencji twórczej uczestników konkursu na najciekawsze przebranie za postać z bajki lub innego znanego bohatera literackiego. Konkurs zorganizowała biblioteka szkolna pod hasłem „Dzień postaci z bajek”. Gdy tylko ze sceny zszedł Kot w butach, zaraz wypełniła się ona całym tłumem bajkowych postaci. Świetnie się bawiliśmy, oglądając ich prezentacje, podziwiając wspaniałe kostiumy i zgadując, z jakiej bajki pochodzą. Nasi przebierańcy wywarli duże wrażenie także na komisji konkursowej, która przyznała dla nich wiele nagród. Zadbaliśmy, aby w tym dniu nie zabrakło podarunków dla dzieci, dlatego zaplanowaliśmy również podsumowanie kilku innych szkolnych konkursów: „List do świętego Mikołaja”, „Lubimy czytać”, „Świat bez przemocy”. Samorząd Szkolny wręczył także dyplomy z gratulacjami i nagrody za Uczynek Miesiąca dla uczniów wpisanych w listopadzie do szkolnej Księgi Dobrych Uczynków. Za sprawą naszych Rodziców wszystkie dzieci w szkole odwiedził tego dnia Mikołaj ze słodkimi upominkami. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia niepowtarzalnej atmosfery szkolnej imprezy mikołajkowej! Dzięki Wam mieliśmy w szkole same szczęśliwe i uśmiechnięte dzieci!

Konkurs "List do Mikołaja" w ZSS Erminowie

W dniu 1 grudnia 2016r w naszej szkole ogłoszony został konkurs na najciekawszy, wyjątkowy i niepowtarzalny list do św. Mikołaja. Technika prac była dowolna. Uczniowie mogli napisać, namalować, wydzierać. Jury oceniło prace i przyznało następujące miejsca: I. Kasia Prokop Adrian Hetmanowski Kacper Zygmunciak Natalia Ludwiczak Justyna Wiercioch Ania Szymajda II. Maja Wolanin Jakub Pikuła Mateusz Klocek Sławek Dabrowski Szymon Kurzela III. Wiktoria Mierzejewska Patrycja Dłutek Sebastian Brochocki Radek Szewczyk Wyróżnienia: Łukasz Dłutek, Karol Fudała, Weronika Grajber, Natalia Pisarek, Edyta Wlazińska 6 grudnia podczas szkolnych Mikołajek zostały wręczone uczniom dyplomy i nagrody. Wszystkie prace możemy podziwiać na szkolnym korytarzu. Nagrodzonym gratulujemy!

Andrzejki w ZSS Erminowie

W wigilię św. Andrzeja tradycyjnie bawimy się w przepowiadanie przyszłości. Tego dnia w naszej szkole każdy mógł skorzystać z porad „wróżek”, które rozstawiły swoje magiczne akcesoria na korytarzu przy wejściu. Podczas przerw uczennice z Samorządu Szkolnego i panie udostępniały chętnym najróżniejsze wyrocznie: wróżono z kart, kolorów, liczb, filiżanek, wykorzystywano mowę kwiatów, symboli, chińską wróżbę I Ching. Największą popularnością cieszyła się jednak najprostsza wróżba, w której za pomocą szpilki wbitej w kartonowe serduszko można było poznać imię swojego przyszłego ukochanego lub ukochanej. W ten właśnie sposób uczyniliśmy zadość tradycji andrzejkowych wróżb.

"Tydzien zdrowia" w Erminowie

„Warzywno-owocowy kukiełkowy zawrót głowy” w ZSS Erminowie 24 października 2016r. odbył się w naszej szkole konkurs „Warzywno-owocowy kukiełkowy zawrót głowy” zorganizowany przez koło prozdrowotne. Nad całością konkursu czuwały nauczycieli K. wójtowicz i M. Tarczyk. Celem konkursu było rozwijanie wyobraźni, pomysłowości i aktywności twórczej uczniów. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. Uczniowie wyczarowali z warzyw i owoców piękne kukiełki. Wśród wytworów dzieci była m.in. owieczka, trol, pani jesień, owoce, jeże i wiele innych ciekawych postaci. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu, aby każdy mógł je podziwiać. Jury wytypowało zwycięzców konkursu. Wszyscy uczestnicy ofundoiwali dyplomy. Najlepsze prace zostały nagrodzone.Upominki sprawiły dzieciom dużą frajdę. 

"Dzień Marchewki" w ZSS Erminowie W dniu 25 października 2016r. w naszej szkole odbyło się zdrowe Święto - Dzień Marchewki. Został on zainicjowany i zorganizowany przez członków koła prozdrowotnego, jako przypomnienie jak ważne jest właściwe odżywianie dla każdego dziecka i dorosłego. Kolorem przewodnim tego dnia był kolor pomarańczowy. Koło Prozdrowotne przygotowało dla całej społeczności szkolnej marchewkową ucztę. Można było spróbować surowej marchewki, ciasta marchewkowego, babeczek marchewkowych a także napić się soku z marchewki. Kosztowanie potraw z marchewki, stało się zachętą do częstszego sięgania, zwłaszcza przez dzieci po to bogate odżywczo warzywo. Uwięczeniem Święta było wspólne zdjęcie wszystkich, którzy w tym dniu ubrali się na pomarańczowo. Było smacznie, pomarańczowo i zdrowo! 

Konkurs sałatkowy w ZSS Erminowie We środę 26 października 2016r. zorganizowany został konkurs sałatkowy. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich klas wszystkich typów szkół. Młodzież miała okazję zaprezentować swoje ulubione sałatki. Przy okazji degustacji społeczność całej szkoły mogła podziwiać kunszt kulinarny uczniów. Potrawy były nie tylko pyszne, ale i pięknie ozdobione i podane. Podniebienie jury najmilej połechtały dzieła klas: 3au, P3 B, 3U oraz 5 U. Sędziom naprawdę trudno było dokonać wyboru, gdyż każda sałatka była wyjątkowa. Dlatego wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nam pozostały smakowite wspomnienie. 

Owocowy Festiwal w ZSS Erminowie W piątek 28 października 2016r. zorganizowano w naszej szkole Owocowy Festiwal. Każdy uczeń przyniósł tego dnia jakiś owoc. Członkowie Koła Prozdrowotnego zebrali je wszystkie i przygotowali smaczną degustację dla całej społeczności szkolnej. Stół z owocami był zarówno smaczny jak i kolorowy. Można było spróbować nie tylko naszych polskich owoców, ale także owoców egzotycznych. Niektórzy pierwszy raz jedli owoc kaki, melona czy owoc granatu. Dzieci dowiedziały się jak ważną rolę w odżywianiu odgrywają owoce, a także pobudzały zmysły: wzroku, smaku, węchu i dotyku. Było pysznie, zdrowo i owocowo!  

"Śniadanie daje moc!" w ZSS Erminowie Dzień 8 listopada w Polsce obchodzony jest pod hasłem „Śniadanie daje moc!”, a w Europie, jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Tego dnia w naszej szkole, Koło Prozdrowotne przygotowało śniadaniowe święto. Wszyscy uczniowie zebrali się na stołówce szkolnej, aby wspólnie przygotować zdrowy, poranny posiłek. Miało to na celu integrację społeczności szkolnej, ale najistotniejsze było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Na kolorowych stołach zagościły wyspy smakowe (warzywa, owoce, pieczywo, wędlina, nabiał, miód, domowe dżemy i konfitury) . Różnorodność artykułów, kolory i zapach zachęciło nawet największych niejadków do jedzenia. Wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci, bo „Śniadanie daje moc”, a wspólne śniadanie – radość jedzenia. 

 M. Tarczyk K. Wojtowicz

"Dzień Noszenia Spódnic" w Erminowie i nie tylko...

Samorząd Uczniowski zorganizował pierwszą w tym roku szkolnym dyskotekę integracyjną dla wszystkich uczniów – w czwartek 27 października. Okazje do zabawy były doskonałe: tradycyjnie już od lat świętowany w naszej szkole Dzień Spódnicy, ale też nowość wśród naszych świąt nietypowych - Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów! Taneczny dzień wpisał się również w program Tygodnia Zdrowia, który odbywa się w szkole z inicjatywy Szkolnego Koła Prozdrowotnego – czwartek pod hasłem „Ruch to zdrowie”. Uczniowie bawili się tak dobrze, że czas trwania dyskoteki został wydłużony o dodatkową godzinę. Opiekunki Samorządu Uczniowskiego wręczyły dyplomy i nagrody za Uczynek Miesiąca. We wrześniu nagrodzono Weronikę Jaskółkę i Marcina Kobiereckiego, zaś w październiku – Weronikę Grajber, Edytę Wlazińską i Mateusza Mińkowskiego. Odbyły się również konkursy i zabawy związane tematycznie z obchodzonymi świętami: konkurs „Kolorowy wdech i wydech koi nerwy”, Parada Spódnic, taniec z liderem „I feel good”. Dzięki imprezom takim jak ta integracja naszej szkolnej społeczności pogłębia się i umacnia. Uczniowie czują się razem dobrze i bezpiecznie. Październikowa dyskoteka się udała - zgodnie ze swoimi założeniami pozwoliła odpocząć nerwom i nabrać nowej energii do wydajnej dalszej pracy edukacyjnej.

Dzień Edukacji Narodowej w Erminowie

Uczniowie z Samorządu Szkolnego i Koła Teatralnego zorganizowali wyjątkowe obchody Dnia Edukacji Narodowej. Zaplanowali zamianę ról, dzięki czemu to oni wzywali w tym dniu do tablicy i oceniali, zaś wszyscy nauczyciele, łącznie z panią dyrektor, musieli występować przed zgromadzoną publicznością. Był to pomysł ryzykowny, ale w naszej szkole musiał się udać, bo nauczyciele są naprawdę bardzo fajni i nie wahają się przed występowaniem razem z dziećmi i dla uczniów. Odbyło się dziesięć prezentacji wokalno-instrumentalnych, podczas których nauczyciele grupowo wykonywali popularne piosenki. Repertuar do ostatniej chwili otoczony był tajemnicą, wykonawcy otrzymali teksty utworów dopiero na scenie. Bawiliśmy się wspaniale! Nasze Panie i Panowie z Erminowa potrafili stanąć na wysokości zadania! Wszyscy otrzymali zasłużone dyplomy SUPER NAUCZYCIELA, podpisane przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie złożyli swoim pedagogom podziękowania za „wspaniałe występy na najwyższym poziomie artystycznym”, zaśpiewali specjalnie dedykowaną nauczycielom i pracownikom szkoły piosenkę z życzeniami oraz tradycyjne „Sto lat”.

Światowy Dzień Uśmiechu w ZSS Erminowie

7 października 2016r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999r., obchodzimy go w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi tzw. „smiley face”. Ten dzień w naszej szkole przebiegł pod hasłem „zdrowego uśmiechu”. Członkowie koła prozdrowotnego przygotowali niespodziankę dla wszystkich uczniów. Każdy otrzymał szczoteczkę z pastą do zębów. Uczniowie z koła prozdrowotnego przypomnieli również w jaki sposób należy dbać o higienę i profilaktykę jamy ustnej. Naszej szkolnej akcji towarzyszyła piosenka „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”. Niech słowa tej piosenki przypominają nam o tej prostej czynności, jaką jest szczotkowanie zębów. Życzymy wszystkim zdrowego, pięknego uśmiechu. Małgorzata Tarczyk i Kamila Wojtowicz

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

W dniu 1 września cała społeczność szkolna spotkała się na uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Powitała nas nowa pani dyrektor, Renata Karaś. Przedstawiła klasy i wychowawców, życzyła wszystkim dużo owocnej pracy w przyjaznej, bezpiecznej atmosferze. Następnie uczniowie i rodzice spotkali się z wychowawcami w salach.

Rozpoczyna się nowy rok szkolny. Niech będzie dla nas wszystkich udany, szczęśliwy i pełen sukcesów!

ROK SZKOLNY 2015/2016


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Czas płynął nieubłaganie i przyszedł koniec wakacji. Dzisiaj, 1 września, rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Pani dyrektor Hanna Milcarz powitała zebranych uczniów, rodziców oraz wszystkich pracowników placówki. Wszystkim uczniom życzono samych sukcesów, wytrwałości oraz spełnienia wszystkich zamierzeń i planów w nowym roku szkolnym.


W Erminowie każdy, kto 8 września wchodził do szkoły, mógł się dowiedzieć z plakatu przy wejściu, że tego dnia świętujemy:
Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji
Dzień Dobrych Wiadomości
Dzień Marzyciela.
Biblioteka szkolna zorganizowała obchody tych niezwykle pozytywnych i optymistycznych świąt. Uczniowie podczas przerw i lekcji bibliotecznych mogli wziąć udział w mini-konkursach alfabetycznych, podjąć zmagania z zadaniami oraz zagadkami, wymagającymi znajomości alfabetu. Niektórzy wykonali prace plastyczne – własne ozdobne inicjały. Wszyscy dzielili się tego dnia dobrymi wiadomościami, dzięki czemu nie opuszczał nas wspaniały humor. Czytaliśmy wiersze Tuwima, m.in. „Dyzia marzyciela”. W bibliotece powstał specjalny „Kram z marzeniami” – kolorowa tablica, na której każdy mógł umieścić własne zapisane marzenia. O czym marzymy w Erminowie? Okazuje się, że są to sprawy najróżniejsze: materialne – samochody, motory, smartfony, zestawy wędkarskie, laptopy, baseny, książki, prezenty, ale także niematerialne – marzenia o szczęściu, własnym, ale także żeby wszystkie dzieci były szczęśliwe, i żeby się ludzie do siebie uśmiechali, albo żeby ktoś wytrwał w swoim dobrym postanowieniu. Życzymy więc – SPEŁNIENIA MARZEŃ!


Dzień Edukacji Narodowej w ZSS Erminowie

Wszyscy jesteśmy uczniami, tak mówił Pan Jezus. Wszyscy się czegoś uczymy, stale czegoś nowego. I w pierwszej klasie, i w drugiej, i w trzeciej… Uczymy się rachunków, tabliczki mnożenia, odrabiamy słupki. Uczymy się pisać ołówkiem, długopisem, kredą na tablicy (cichutko, żeby nie skrzypiała jak nienaoliwione koło). (…) Tak samo uczymy się kochać – i to jest najważniejsze. Kiedy uczymy się kochać? Wtedy, kiedy uśmiechamy się, podajemy sobie ręce, przebaczamy, pomagamy, chcemy komuś służyć, za kogoś się pomodlimy. Czasem człowieka bierze taka złość, że chciałby krzyknąć. Jeśli się opanuje, to uczy się kochać. Pan Jezus powiedział, że ten jest Jego uczniem, kto umie kochać.” – ks. J. Twardowski Oto przesłanie naszego patrona z okazji Dnia Edukacji Narodowej, wokół którego osnuty został scenariusz programu artystycznego, przygotowanego przez uczniów dla społeczności szkolnej. Uczniowie kierowali do pani dyrektor, nauczycieli oraz pracowników szkoły życzenia, podziękowania i przeprosiny – wyrażone prozą, wierszem i piosenką. Przygotowali również humorystyczne „odpytywanie przy tablicy” – wcielając się w role nauczycieli zadawali publiczności pytania.  Występ naszej szkolnej młodzieży dostarczył nauczycielom wielu wzruszeń, stwarzał okazje zarówno do wesołości, jak i do refleksji. Przyjemnie było popatrzeć na ubranych w galowe stroje uczniów, uśmiechniętych, wspaniale przygotowanych do swoich ról, zachowujących się wzorowo. „Dziś życzeń wiele, to dla Was, nauczyciele!” – śpiewali prosto z serca, i jeszcze: „Hej, hej, nasza szkoła, nie ma lepszej dookoła!”. A na zakończenie wręczyli wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły wykonane na zajęciach artystycznych kwiaty z bibuły, z dołączonymi życzeniami z okazji Dnia Edukacji Narodowej (fragment wiersza T. Śliwiaka): „Za to wszystko, co jeszcze dla nas tajemnicą (Przed nami jeszcze sporo szkolnych lat), Za to składamy Wam dziś wiele życzeń, Z nimi jesienny, najpiękniejszy kwiat!”


Uroczyste spotkanie z emerytowanymi pracownikami naszej szkoły

16 października 2015r. klasy PP2 i PP3 zorganizowały uroczyste spotkanie z emerytowanymi pracownikami naszej szkoły. Z wielką radością mogliśmy gościć Panią Barbarę Traczyk –wieloletniego nauczyciela i pedagoga szkolnego oraz Panią Marię Górecką– pielęgniarkę szkolną. Po krótkim przedstawieniu się uczniów, zrobieniu zdjęcia z udziałem Pani Dyrektor, Nasi Goście zapoznali nas z historią powstania szkoły. Z wielką chęcią odpowiadali na nasze pytania dotyczące swojej pracy szkole. Panie barwnie opowiadały o ciekawych wydarzeniach z życia starej szkoły, uczniach i o warunkach , w jakich odbywała się nauka. Na pytanie czy nasza obecna szkoła Paniom się podoba , odpowiedziały, że bardzo , bo jest przestronna i stwarza doskonałe warunki do nauki. Spotkanie przebiegało w ciepłej, alei uroczystej atmosferze. Uczniowie starannie przygotowali się do tej wizyty, wykonali własnoręcznie drobne upominki i upiekli przepyszne ciasta. Wspomnieniom towarzyszyło oglądanie starych kronik szkoły, w których Panie znalazły swoje zdjęcia z dawnych lat. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem „Stu lat” dla Naszych Wspaniałych Gości, serdecznymi podziękowaniami za skorzystanie z naszego zaproszenia oraz wzajemnym obdarowaniem się drobnymi upominkami.


„Żyj zdrowo i aktywnie”

Od 2 do 6  listopada 2015r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Zdrowego Odżywiania. Zespół Programu Prozdrowotnego ogłosił dla klas konkurs plastyczny na temat „Żyj zdrowo i aktywnie”. Miała to być praca zbiorowa – technika dowolna. Uczniowie jak zawsze chętnie przyłączyli się do wykonania plakatów. Powstałe prace zostały wyeksponowane dla całej  społeczności szkolnej i rodziców na szkolnym korytarzu. Przyznano następujące miejsca:
I miejsce – klasa I-III aut. Pani Małgorzaty Tarczyk
II miejsce – klasa I – III um. Pani Adeli Więckowskiej
II miejsce – klasa V- VI l. Pani Iwony Pazik
III miejsce - klasa VI um. Pani Jadwigi Brzozowskiej
III miejsce – klasa VI um. Pani Kariny Kowalczyk – Przywoźnej
Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!

Prezentacja o zdrowym odżywianiu 

W poniedziałek 2 listopada 2015r. zaprosiliśmy do naszej szkoły uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych przy Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie. Uczniowie pod kierunkiem Pani Katarzyny Strzałkowskiej – Bonat przygotowali prezentację multimedialną dla całej społeczności szkolnej. Tematem prelekcji było zdrowe odżywianie. Mogliśmy dowiedzieć się jakie są zasady zdrowego żywienia, jakie produkty powinny znaleźć się w naszym menu oraz jakie są konsekwencje spożywania niezdrowych produktów. Rolą dzieci było również podzielenie produktów spożywczych na dwie kategorie, te dobre dla naszego zdrowia oraz szkodliwe. Uczniowie poradzili sobie z tym świetnie. Wszystkim prezentacja bardzo się podobała, a przy tym nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy, a jak wiadomo najlepszą formą nauki jest zabawa! 
Dziękujemy Pani Katarzynie i uczniom Zespołu Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza za przyjęcie zaproszenia. 

Konkurs sałatkowy 

We wtorek 3 listopada 2015 roku odbył się w naszej szkole konkurs na najlepszą sałatkę. Uczniowie w klasach wraz z nauczycielami przygotowywali swoje pyszności. Następnie wszyscy zgromadzili się na stołówce szkolnej na degustację. Stół z sałatkami prezentował się kolorowo i bardzo apetycznie, a dodatkową dekoracją były śmieszne dynie wykonane przez uczniów koła prozdrowotnego. Podczas narady jury dzieci rozpoczęły degustację. Wszystkie sałatki były pyszne, a co najważniejsze, zdrowe. Zostały wręczone dyplomy za I, II i III miejsca, a także podziękowania dla klas za udział w konkursie. 
Było bardzo smacznie. 
 
Degustacja owoców i warzyw 


Jesień to przede wszystkim czas zbiorów wielu cennych i smacznych warzyw i owoców. W środę 4 listopada 2015r. uczniowie koła prozdrowotnego przygotowali dla całej społeczności szkolnej zdrowy i smaczny poczęstunek. Degustacja owoców i warzyw spotkała się z dużym odzewem wśród uczniów i nauczycieli, a puste talerze były tego najlepszym dowodem. 
Było smacznie, zdrowo i kolorowo!
Aerobik w naszej szkole


Ruch to najważniejszy po odżywianiu czynnik determinujący zdrowie. Regularna aktywność fizyczna jest jednym z ważniejszych składników zdrowego stylu życia. Pełni ona ważną rolę w podnoszeniu lub utrzymaniu odpowiedniego poziomu sprawności fizycznej, dlatego też w czwartek 5 listopada uczniowie i nauczyciele mogli wspólnie poćwiczyć przy muzyce. Był ruch, zabawa i radość i wszyscy byli zadowoleni.
 
„Śniadanie daje moc”
  
W piątek 6 listopada nasza szkoła wzięła udział w Programie ogólnopolskim  „Śniadanie daje moc”. Uczniowie w klasach wraz z nauczycielami przygotowali dla siebie zdrowe i kolorowe śniadania.  Każdy mógł dowiedzieć się co daje mu najważniejszy posiłek dnia, a także co lubi jeść najbardziej oraz spróbować nowych smaków.
 
Podsumowując tydzień 2 - 6 listopada 2015 r upłynął nam pod znakiem zdrowej żywności i aktywności fizycznej. Organizując Tydzień Zdrowego odżywiania chcemy propagować zdrowe  jedzenie oraz czynne spędzanie wolnego czasu. 
Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole w dniu 13 listopada. Wspaniale przygotowani uczniowie zaprezentowali nam piękne wiersze i wzruszające pieśni patriotyczne, przeplatane elementami narracji, która przybliżyła nam dramatyczne i wzniosłe karty z historii naszego narodu.
Jak to dobrze, że istnieje w Polsce tradycja świętowania Andrzejek! Dzięki temu mieliśmy okazję do zorganizowania dyskoteki dla wszystkich uczniów – pierwszy raz w tym roku szkolnym. Samorząd Uczniowski zaplanował tańce i wróżby na czwartek 26 listopada. Bawiliśmy się świetnie! Dobra muzyka, ulubione przeboje, wspólna zabawa z przyjaciółmi, a do tego jeszcze wesołe konkursy i przepowiednie w Komnacie Wróżb – czego więcej trzeba do udanej imprezy andrzejkowej? Może tylko tego, żeby trwała trochę dłużej… Przed nami Adwent, szykujemy już Jasełka, ale potem- całkiem już niedługo – Nowy Rok i karnawał. Może zabawa choinkowa zaspokoi nasze apetyty? Czego wszystkim życzymy, jak i spełnienia najlepszych andrzejkowych przepowiedni i najskrytszych marzeń!


Pierwszy tydzień grudnia jest obchodzony w Europie jako Tydzień Autyzmu. Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole tematyczną akcję informacyjną. W dniu 1 grudnia wiele osób na znak solidarności z autystykami – w szczególności z naszymi koleżankami i kolegami ze szkoły – ubrało się na niebiesko. Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Prawda, że ładnie razem wyglądamy?..... W tym tygodniu chcielibyśmy pomóc wszystkim zrozumieć autyzm. Na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty i gazetki ścienne, dzięki którym chcemy pokazać i przybliżyć świat autyzmu. Lekarze podają, że 1 na 100 dzieci rodzi się obecnie z autyzmem. Jest to zaburzenie rozwoju, które przyczynia się do trudności w budowaniu relacji z innymi ludźmi. Autyzm to zaburzenie myśli, pragnień, emocji i mowy. Autyści inaczej odbierają bodźce zmysłowe, smaki, kolory, dźwięki, tekstury. Autyzm wprowadza zmysły w błąd. Każdy przypadek autyzmu jest inny i ma różne nasilenia objawów. Wśród nas jest wiele osób z autyzmem. Codziennie ukazują nam kawałek swojego fascynującego świata. Wiemy, co lubią i czego nie lubią, czego nie robią, a co potrafią zrobić wspaniale. Podziwiamy na co dzień ich talenty i uzdolnienia w różnych dziedzinach i staramy się zapewniać im spokój i porządek, którego tak potrzebują. To nasi koledzy i koleżanki. Cieszymy się, że są z nami.


Co roku 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W tym uroczystym spotkaniu udział wzięła cała społeczność szkolna. Wolontariusze z tej okazji zaprosili sochaczewski zespół L'ombelico del Mondo, który gra rytmy zachodniej Afryki, na swój własny oryginalny sposób. Energia, którą zespół przekazał sprawiła, że działy się rzeczy niezwykłe. Uczniowie po wysłuchaniu koncertu mieli możliwość zagrania na instrumentach. Te krótkie warsztaty sprawiły dzieciom ogromną przyjemność i radość. Wszyscy bawili się wyśmienicie, niektóre reakcje dzieci były niespodziewane, a zarazem spontaniczne. Dlatego też pragniemy serdecznie podziękować całemu zespołowi L'ombeliko del Mondo za przyjęcie naszego zaproszenia i dawkę dobrej energii. Chcemy również dodać, że zespół wielokrotnie brał udział w wielu akcjach charytatywnych i uczestniczył w różnorodnych imprezach wspierających osoby potrzebujące.


W dniu 4 grudnia odbyło się spotkanie pod hasłem „Mikołajki jak z bajki” - podsumowanie konkursów, które odbyły się w szkole w ostatnim czasie. Większość z nich została zorganizowana przez bibliotekę szkolną. Był to konkurs plastyczny „Ulubione postaci z bajek” oraz związane z wystawą prac konkursowych „Bajkowe zgadywanki”, a także konkurs literacki „Tydzień Pisania Listów”. Łącznie rozdano 40 dyplomów i nagród. Samorząd Uczniowski wręczył nagrody za Uczynki Miesiąca, wybrane na podstawie wpisów do specjalnej szkolnej księgi, a także przedstawił zwycięzców plebiscytu na Pierwszą Damę i Pierwszego Dżentelmena szkoły, wybranych podczas szkolnego Tygodnia Dobrych Obyczajów. Głosować mogli zarówno uczniowie, jak też nauczyciele i pracownicy szkoły. Zaszczytne tytuły otrzymali: Edyta Wlazińska oraz Kamil Kowalczyk. Spośród dziewcząt dyplomy za dobre maniery otrzymały również: Natalia Pabiańczyk, Ewelina Zielińska i Justyna Wiercioch, zaś spośród chłopców: Mateusz Mińkowski, Mateusz Stypuła i Robert Dąbrowski. Gratulujemy!


Miś Puchatek to niezwykle popularna postać – ma nawet swoje święto, obchodzone 18 stycznia. Ma również wielu wiernych wielbicieli, także wśród uczniów naszej szkoły. Biblioteka szkolna dba o to, aby jeszcze poszerzyć ich grono. W Dniu Kubusia Puchatka grupa uczennic z klas starszych odwiedziła najmłodszych uczniów, żeby przeczytać im książkę „Miodowe zamieszanie”, przedstawiającą jedną z przygód misia. Czytaniu towarzyszyły rozmowy, zabawy i różnorodne zadania do wykonania dla dzieci. Spotkania z książką przyniosły wiele radości zarówno odbiorcom lektury, jak i czytającym. Szczere zainteresowanie dzieci zajęciami i ich aktywny udział były źródłem prawdziwej satysfakcji dla prowadzących. W najbliższym tygodniu Kubuś Puchatek zagości jeszcze w kilku kolejnych klasach, a biblioteczne aktywistki już planują następne spotkania z książkami. Dzieciaki zapraszały je bardzo serdecznie i nie mogą się doczekać wspólnego czytania.


„Boże Narodzenie to święta w rodzinie – święta dobrych życzeń” – te słowa księdza Twardowskiego widniały jako myśl przewodnia nad jasełkową scenografią podczas uroczystej szkolnej wigilii 18 grudnia. „Po kolędzie chodzimy, świętości wam życzymy” – rozbrzmiewała ze sceny wesoła pastorałka, śpiewana przez uczniów i nauczycieli, którzy w tym roku wspólnie przygotowali niezwykłe przedstawienie: jasełka w formie teatru lalek. Dorośli i dzieci występowali ramię w ramię, ogarnięci wspólną tremą i wspólną radością starali się przekazać przesłanie Bożej miłości, zawarte w tajemnicy Bożego Narodzenia. Jak w rodzinie staraliśmy się wszyscy przygotować szkolną wigilię: wykonywaliśmy ozdoby i dekoracje, rekwizyty i scenografię do jasełek, organizowaliśmy próby śpiewu kolęd i występu lalkarzy, gotowaliśmy potrawy na świąteczny stół. Chcieliśmy w tej rodzinnej i serdecznej atmosferze przyjąć naszych wigilijnych gości, naszych miłych przyjaciół. Cieszymy się, że gościli u nas: wicestarosta Tadeusz Głuchowski, wiceburmistrz Marek Fergiński, wójt gminy Rybno Grzegorz Kropiak, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia w Urzędzie Miasta Sochaczew Joanna Kamińska, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek: Konrad Jakubowski z DPS, Joanna Majewska z ŚDPS, Agnieszka Ambroziak z MOW w Załuskowie oraz Monika Radwańska-Komosa z Miejskiego Przedszkola nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Sochaczewie. Jak co roku z przyjemnością powitaliśmy w naszych progach również emerytowanych pracowników szkoły oraz oczywiście rodziców. Dziękujemy za przybycie księdzu dziekanowi Stanisławowi Łubianowi, proboszczowi parafii w Rybnie, który wygłosił dla nas słowo na Boże Narodzenie i uczestniczył w naszej uroczystości. Boże Narodzenie to święta dobrych życzeń. Wiele ich przekazaliśmy już sobie nawzajem, dzieląc się opłatkiem, podając sobie ręce, uśmiechając się do siebie… Niech Boży pokój zagości na święta w naszych sercach i pozostanie z nami w rodzinach, w szkole, w całym naszym otoczeniu. Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku!


Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego. W naszej szkole z tej okazji został zorganizowany konkurs polonistyczny, który odbył się w poniedziałek 22 lutego. Uczestnicy musieli się wykazać znajomością ortografii oraz frazeologii. Eliminacje miały charakter pisemny. Składały się z dwóch części: w pierwszej uczniowie pisali tradycyjne dyktando, zaś w drugiej rozwiązywali zadania konkursowe, polegające na uzupełnianiu tekstów brakującymi literami, wyrazami, a także wyjaśniali znaczenie podanych związków frazeologicznych. Do konkursu przystąpiło aż 18 uczniów z różnych etapów edukacyjnych. Gratulujemy wszystkim, którzy podjęli trud przygotowania się do tak ambitnego zadania, jakim był udział w konkursie wiedzy o języku ojczystym. Ogłoszenie wyników nastąpi w marcu. W Dniu Języka Ojczystego proponujemy Wam zastanowienie się nad słowami wraz z patronem naszej szkoły, księdzem Janem Twardowskim: „Właśnie szedłem do kościoła, gdy jakaś pani złapała mnie na podwórku za płaszcz i ciągnęła jak marynarz linę na okręcie. Powiedziała: - Proszę księdza, niech ksiądz powie dzieciom, żeby nie mówiły brzydkich słów. Słowa są ładne i brzydkie. Może jednak wszystkie są ładne, tylko bezbronne, słabe, a to my im szkodzimy? Jakie słowa są ładne? „Mamusia” – słowo ładne czy brzydkie? Śliczne! Kiedy mówimy „mamusia”, uśmiechamy się albo płaczemy ze wzruszenia lub smutku. (…) „Serce” – słowo ładne czy brzydkie? Śliczne! Kiedy mówimy „serce”, przypomina się miłosierny Samarytanin, który ukląkł na drodze i bandażował biednego, poranionego człowieka. (…) „Osioł” – słowo ładne czy brzydkie? Śliczne. Osiołek jest piękny. Osiołek stał w Betlejem. Pan Jezus podróżował na osiołku i na osiołku wjeżdżał do Jerozolimy. (…) Kiedy słowo jest brzydkie? Kiedy ładne słowo staje się brzydkim słowem? Kiedy piękne słowo „osioł” staje się brzydkie? Gdy ktoś ma w sobie tyle złości i gniewu, że nazwie kogoś osłem. (…) Słowa są piękne, dobre, bezbronne, pomagają nam. Tylko my jesteśmy czasem takimi świntuchami, że je brudzimy. Potrafimy nieraz zepsuć najpiękniejsze słowo. Naszą złością, gniewem w domach, na ulicach, w tramwajach kaleczymy słowa, które chcą nam służyć i pomagać. Gdy w nas siedzi czarownica, jędza, to potrafimy zabrudzić wszystkie słowa. Są one potem smutne i brzydkie. Jeżeli mamy w sobie dużo miłości, dobroci i serca, nie boimy się żadnych słów.”
„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów” – dlatego właśnie co roku świętujemy w naszej szkole Dzień Kobiet. Pragniemy wyrazić nasz podziw i naszą wdzięczność dla wszystkich pań i dziewcząt, które przez swoją obecność codziennie czynią nasze życie lepszym, pełniejszym i ciekawszym. Panowie nauczyciele wraz z grupą chłopców przygotowali dla kobiet małą szkolną uroczystość. Odbył się występ artystyczny, w którym zaprezentowano wiersze i sentencje o kobietach, a także znane piosenki, których bohaterkami są panie. Chłopcy złożyli paniom życzenia: „Dzień 8 marca – święto wszystkich kobiet. Niech każda z pań wyobrazi sobie Dzień spełnionych marzeń, Nawet tych najskrytszych, W którym serce z wrażeń Bije w tempie szybszym. Aby taki dzień szybciutko nastąpił. Niech ciepła i radości żadnej z was nie skąpi. Niech przyjdzie do was Pełen szczęścia i miłości I na całą wieczność w waszym życiu gości!” Na zakończenie programu wszyscy nasi panowie, starsi i młodsi, odśpiewali paniom „Sto lat” i wręczyli piękne tulipany. Pani bibliotekarka wobec zgromadzonej społeczności szkolnej podała wyniki ostatnich konkursów: polonistycznego, który odbył się w lutym z okazji Dnia Języka Ojczystego, a także plastycznego dla czytelników biblioteki szkolnej pod hasłem „Książka na ferie”. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy
Nadejście wiosny to zawsze jest wyczekane, wytęsknione wydarzenie, które witamy z ogromną radością. Uwielbiamy, kiedy robi się słonecznie, zielono i ciepło, tak że możemy pozbyć się wreszcie grubych kurtek, czapek i ciężkich butów. Dlatego właśnie w Erminowie dokładamy wszelkich starań, aby przegnać złą zimę precz. W tym roku spaliliśmy Marzannę 22 marca, zwyczajnie na placu ogniskowym za szkołą i mamy nadzieję, że ten obrzęd przyniesie oczekiwany skutek. Dla wzmocnienia efektu odśpiewaliśmy nawet wiosenny hymn nad szczątkami zimowej kukły. Przeróżne pieśni i muzyka towarzyszyły nam także w dalszej części dnia. Samorząd szkolny zorganizował dla uczniów turniej „Jaka to melodia”. Trzy pary zawodników rywalizowały w rozpoznawaniu popularnych melodii. Odbyły się dwa odcinki turnieju oraz superfinał, w którym zmierzyli się ze sobą zwycięzcy obu części. Zarówno uczestnicy, jak i publiczność, bawili się świetnie! Emocji nie brakowało tym bardziej, że w przypadku, kiedy zawodnicy nie udzielili poprawnej odpowiedzi, szansę na wykazanie się swoją wiedzą muzyczną dostawali widzowie. Turniej miał bogatą oprawę – były występy wokalne na żywo oraz teledyski znanych wykonawców. Nad przebiegiem rozgrywek czuwała „loża ekspertów”, która nadzorowała także przyznawanie punktów i wręczała nagrody. Podczas Święta Wiosny zostali również nagrodzeni twórcy najlepszych prac plastycznych, zgłoszonych na szkolny konkurs zorganizowany z okazji Dnia Kota. Pani dyrektor wręczyła dyplomy dla zdobywców stypendium starosty powiatu sochaczewskiego za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Dla dopełnienia radosnego nastroju urządziliśmy sobie jeszcze projekcję filmu animowanego. Szkolne obchody Święta Wiosny były bardzo udane, teraz czekamy tylko na to, aż ta prawdziwa, kalendarzowa wiosna zrobi swoje w przyrodzie!
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyźmie. W związku z tym, że była sobota, nasza szkoła świętowała 4 kwietnia 2016 r. Hasłem przewodnim szkolnej akcji jest:” Nie bądź zielony w temacie autyzmu, bądź niebieski.” Obchody rozpoczęliśmy słodkim poczęstunkiem w postaci niebieskiego ciasta, które przygotowali uczniowie klas I – III aut. Kolejnym punktem tego dnia było rozdanie balonów wszystkim, którzy byli tego dnia „niebiescy” i wykonanie pamiątkowych fotografii. Spotkaniu uczniów towarzyszyła miła atmosfera. Przygotowano również gazetkę informującą o tym, jak rozumieć świat osób z autyzmem.Charytatywny Test Coopera dla dzieci z ZSS w Erminowie

W sobotę 23 kwietnia 2016 roku na lekkoatletycznym obiekcie Zespołu Szkół w Sochaczewie braliśmy udział w V Charytatywnym Sochaczewskim Teście Coopera zorganizowanym przez KLUB MARATOŃCZYKA „AKTYWNI”. Była wspaniała sportowa zabawa. Biegliśmy z uczniami ze szkół ogólnodostępnych z całego naszego powiatu. Braliśmy udział w konkurencjach biegowych i nordic walking. Otrzymaliśmy pamiątkowe medale i nagrody - sadzonki drzewek oraz słodki poczęstunek. Dziękujemy za piękną imprezę i serce ludzi pełnych pasji i otwartych na potrzeby drugiego człowieka - dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z Zespołu Szkół w Erminowie.


Wizyta ks. biskupa Andrzeja Dziuby w ZSS w Erminowie

Dnia 6.05.2016 r. gościliśmy w naszej szkole ks. biskupa Andrzeja Dziubę. Wizytacja związana była z zakończeniem posługi duszpasterskiej ks. Stanisława Łubiana. Ks. biskup Andrzej Dziuba z wielkim zainteresowaniem i uwagą wysłuchał programu artystycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły pod kierunkiem pani Kazimiery Ćwiklińskiej. Wykonane religijne pieśni oraz krótka inscenizacja spotkania Jezusa z apostołami wzruszyły i pobudziły do religijnej refleksji. Głęboki przekaz tego krótkiego programu podkreślił ks. Biskup w słowach skierowanych do zebranych uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Po części artystycznej ks. Biskup spotkał się z nauczycielami. Z wielką serdecznością i znajomością tematu wypowiadał się o pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Nie krył słów uznania dla nauczycieli podejmujących się tego trudu i podkreślił, że jest pod wrażeniem atmosfery panującej w naszej szkole i efektów, jakie można osiągnąć pracując z niepełnosprawnymi uczniami, dając za przykład choćby obejrzany wcześniej programROK SZKOLNY 2014/2015

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015

W dniu 26 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Wielu uczniów otrzymało nagrody za wyniki w nauce i zachowaniu. Nagrodzeni zostali również najbardziej aktywni wolontariusze i członkowie Samorządu Uczniowskiego. W imieniu Starostwa Powiatowego nagrody dla najlepszych uczniów Szkoły Podstawowej, Gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy wręczyła pani Bożena Samson, złożyła również ciepłe i serdeczne wakacyjne życzenia.

W tym roku pożegnaliśmy pięcioro absolwentów. Po raz ostatni jako uczniowie naszej szkoły wystąpili przed nami w pięknym programie artystycznym. Nie zabrakło wzruszeń i łez.


Ogólnopolski zjazd szkół im. ks. Jana Twardowskiego

W niedzielę 21 czerwca w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie spotkały się szkoły, których patronem jest ksiądz Jan Twardowski. Od tego roku również my mogliśmy uczestniczyć w zjeździe tej społeczności. Było to tym bardziej miłe, że zbiegło się z setną rocznicą urodzin Księdza, Który Pisał Wiersze. Pojechaliśmy tam z naszym sztandarem, aby wraz z innymi wziąć udział w uroczystościach jubileuszowych, zorganizowanych pod patronatem Pierwszej Damy, pani Anny Komorowskiej i przy współudziale m. in. Prezydent Miasta Warszawy, pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. Obchody rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem ks. kardynała Kazimierza Nycza. W Panteonie Wielkich Polaków twórczość księdza Twardowskiego prezentowała pani Krystyna Tkacz. Po tych podniosłych przeżyciach przyszła chwila "dla ciała", czyli piknik przy grillu. Posileni, w doskonałych nastrojach, mieliśmy niepowtarzalną okazję do uczestniczenia w ustanowieniu rekordu Polski w ilości osób jednocześnie czytających fragment wiersza Jana od Biedronki "Jest jeszcze taka miłość". Było nas ponad 600 osób! 


Dzień Dziecka w naszej szkole

Pierwszego czerwca w naszej szkole było wesoło i kolorowo! Wolontariusze przygotowali dla wszystkich uczniów niespodziankę - z najlepszymi życzeniami – w postaci kolorowego balonika. Dzieciaki były mile zaskoczone. Wolontariuszom znowu udało się wywołać uśmiech na wielu twarzach! 

Samorząd Szkolny zorganizował dla uczniów Dzień Dziecka w środę 3 czerwca. Zabawa odbywała się na świeżym powietrzu. Pogoda była słoneczna, sprzyjała wypoczynkowi piknikowemu. Niektórzy rozłożyli sobie koc w cieniu drzew, inni korzystali z możliwości zagrania w gry planszowe, brali udział w różnych konkurencjach sportowych. Nie brakowało też amatorów tańca, konkursów tanecznych i zabaw z muzyką. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z chustą animacyjną. Rozdawano dużo słodkich nagród, przez cały czas dostępne były napoje, dzieci otrzymały także lody. Beztroska wspólna letnia zabawa, pod koniec roku szkolnego pełnego wytężonej pracy, to naprawdę dobry pomysł na obchody Dnia Dziecka!Nadanie imienia i sztandaru

Dnia 28 maja 2015 roku odbyła się w naszym Zespole Szkół uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej, Gimnazjum i Szkole Przysposabiającej do Pracy oraz ceremonia poświęcenia sztandaru tych szkół. Szkoły przyjęły za swojego patrona księdza Jana Twardowskiego. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w tym niezwykle ważnym wydarzeniu. Byli z nami również nasi przyjaciele, członkowie władz samorządowych i sponsorzy, a także emerytowani nauczyciele. Uroczystą mszę świętą celebrował ksiądz dziekan Stanisław Łubian wraz z księdzem dziekanem Józefem Staszewskim. Podczas mszy odbyło się poświęcenie i uroczyste przekazanie uczniom sztandaru, który ślubowali czcić, szanować, nosić wysoko i nigdy nie splamić jego honoru. Uroczystość była piękna i podniosła. Przed szkołą ustawiono przystrojony kwiatami ołtarz. Uczniowie, nauczyciele i rodzice przygotowali oprawę liturgiczną mszy świętej – procesję z darami, czytania i psalmy, a także pieśni w wykonaniu chóru nauczycielskiego. Radna Bożena Samson odczytała uchwałę Rady Powiatu w imieniu przewodniczącego Rady Andrzeja Kierzkowskiego. Poczet sztandarowy uczniów zaprezentował zgromadzonym nowy sztandar z wizerunkiem księdza Twardowskiego oraz godłem Polski i napisem „Bóg – Honor – Ojczyzna – Nauka”. Najważniejsi goście i sponsorzy zostali uhonorowani poprzez wbicie pamiątkowych gwoździ do sztandaru, otrzymali również medale. Uczniowie przedstawili program artystyczny, poświęcony patronowi – księdzu Janowi Twardowskiemu. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek i zwiedzanie szkoły. Można było również wpisać się do kroniki szkolnej, dzięki czemu mamy teraz wspaniałą pamiątkę tego historycznego dnia. Wszyscy odczuwamy dumę i radość z posiadania patrona i sztandaru. Święto Narodowe Trzeciego Maja

W dniu 6.05.2015r mieliśmy możliwość uczestniczenia w pokazie multimedialnym, przygotowanym przez uczniów z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Prezentacja dostarczyła nam wiedzy historycznej na temat wprowadzonej przez Sejm Wielki 3 maja 1971 roku uchwały, będącej pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucją. Cytaty ze źródeł historycznych, informacje oraz wiersze przedstawiono w formie nagrań czytania i recytacji w wykonaniu naszych uczniów.

Obejrzeliśmy też fotografie dzieł sztuki, związanych tematycznie z Konstytucją 3 maja, jak również wiele zdjęć polskich zabytków i najpiękniejszych krajobrazów, poruszających serce każdego Polaka. Nie zabrakło także fotografii związanych z naszą małą ojczyzną – uczestnicy pokazu żywo reagowali na pojawiające się widoki z Sochaczewa i Erminowa, przedstawiające znane wszystkim dzieciom miejsca.

Wysłuchaliśmy w skupieniu pieśni patriotycznych, jak np.: „Ojczyzno ma”, „Boże coś Polskę”. Na zakończenie wszyscy powstaliśmy i wspólnie zaśpiewaliśmy „Rotę”.


Przegląd Piosenki Harcerskiej i Zuchowej „Spirala”

Już trzeci raz Szkolna Drużyna Harcerska Nieprzetartego Szlaku „Włóczykije” uczestniczyła w Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Zuchowej „Spirala”, który odbył się 25.04.2015 r. w MOK Boryszew. W naszym repertuarze były dwie piosenki: jedna harcerska, a druga, pod tytułem „Gramy w kolory”, związana z mottem przeglądu, nawiązującym do ukazania barwnej strony życia. Niespodzianką był prezentowany na przeglądzie krótki filmik, przedstawiający, kolorowo i zabawnie, szkolną brać harcersko –zuchową. Staraliśmy się , aby nagrane scenki tworzyły ilustrację naszego hasła przewodniego: „Drużyna z Erminowa-odjazdowo kolorowa”. Na Przeglądzie Piosenki Harcerskiej „Spirala” spotkaliśmy się z niezwykle życzliwym przyjęciem. Chwalono nasz występ i gratulowano pomysłu na film. 


21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa

W naszej szkole po raz pierwszy, lecz w Europie już od 2006 roku, a na świecie od 2012 - w dniu 21 marca - obchodzony jest Dzień Osób z Zespołem Downa. Data nie jest wybrana przypadkowo. Uwaga: przyczyną Zespołu Downa jest obecność dodatkowego, trzeciego chromosomu 21, stąd – 21.03.!  A ponadto jest to dzień, który patronuje narodzinom wiosny i ludzi niezwykłych. W Polsce żyje około 45 - 60 tysięcy osób z zespołem Downa. W ciągu jednego dnia rodzi się ich troje. W naszej szkole również uczą się te wyjątkowe osoby i właśnie dlatego chcemy uczcić ich święto.

Obchodom tradycyjnie towarzyszą skarpety nie do pary (tak jak te nieparzyste chromosomy), dlatego Samorząd Szkolny przekazał apel do całej naszej społeczności: ZAŁÓŻMY TEGO DNIA RÓŻNE SKARPETY! Z tej właśnie przyczyny, a nie przez roztargnienie czy nieuwagę, wiele osób spośród uczniów, nauczycieli i pracowników przybyło do szkoły w różnokolorowych skarpetach – tak wyrażaliśmy naszą solidarność ze wszystkimi osobami z Zespołem Downa, a w szczególności sympatię i wspólnotę z uczennicami i uczniami naszej szkoły.

Samorząd Szkolny ogłosił też konkurs dla klas na najciekawiej ozdobioną skarpetę! Miała to być praca zbiorowa – ozdobienie dużej skarpety z wykorzystaniem dowolnej techniki. Wszystkie klasy bardzo się w to zaangażowały. Powstały tak piękne i pełne uroku dzieła, że niemożliwy stał się wybór najlepszych prac. Wszyscy zostali zwycięzcami konkursu, wszyscy zajęli pierwsze miejsce! Wszyscy też otrzymali słodkie nagrody. Wystawę nieparzystych skarpet, rozwieszonych jak należy na sznurku, można podziwiać od razu przy wejściu do szkoły.Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole

W tym roku przywitaliśmy WIOSNĘ już 19 marca! Gdy szliśmy z Marzanną drogą pośród zaoranych pól, oddychając rześkim powietrzem, mogliśmy nawet zobaczyć lecące na tle nieba dwa klucze dzikich gęsi! Wszystko  nam mówiło, że to już wiosna! Jedną mieliśmy tylko chwilę obawy o to, czy zielona pora roku zadomowi się już u nas na dobre: było to wtedy, gdy wrzucona do rzeki Marzanna zatrzymała się w nurcie i nie chciała odpłynąć! Nasze okrzyki: „Precz, zła Zimo!” oraz dzielna interwencja pani Głowiesy popchnęły wreszcie białą kukłę, która powoli zaczęła się oddalać. Popatrzyliśmy jeszcze za nią, aby się upewnić, czy zniknie na dobre i wyruszyliśmy z powrotem do szkoły, gdzie czekało już na nas ognisko i pyszne kiełbaski. Zgodnie z programem dnia odbyło się jeszcze rozstrzygnięcie szkolnych konkursów plastycznych oraz wręczenie dyplomów i nagród także za Uczynki Miesiąca. Na koniec mogliśmy odpocząć po trudach spaceru i pieczenia kiełbasek podczas zorganizowanej w zaciemnionej sali gimnastycznej projekcji filmowej.


 

Dzień Kobiet w szkole

W dniu 6 marca odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Kobiet .
Z tej okazji wczoraj nasi Panowie pomyśleli o artystycznym przekazie w formie uroczystej akademii muzyczno-poetyckiej .
Na koniec męska część społeczności szkolnej odśpiewała Paniom w tym szczególnym dniu „sto lat” .
Uwieńczeniem uroczystości było złożenie życzeń i wręczenie pięknych róż wszystkim naszym szkolnym "Ewom" .
Wszystkiego co najlepsze drogie Panie!Pokaz historyczny – Staropolski Sarmatyzm I Epoka szlachecka

W czwartek, 26 lutego 2015, do naszej szkoły przybyła grupa artystyczna Rekonstrukto, która zaprezentowała uczniom obyczaje epoki szlacheckiej, strój Sarmaty, uzbrojenie oraz metody walki - pojedynki na szable, rapiery, zbroję husarską.
Całe spotkanie było także przeplatane żywą lekcją historii z interesującymi opowieściami i legendami.
Uczniowie mogli osobiście zmierzyć się w pojedynku ze szlachcicem Sarmatą, wcześniej uczestnicząc w krótkim przeszkoleniu.
Była to bardzo ciekawa lekcja historii.Cyberprzemoc - spotkanie z policjantem

W środę, 25 lutego 2015, uczniowie klas IV-VI i I-III gimnazjum spotkali się z pracownikami Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie - sierż. Joanną Olszar oraz asp. Pawłem Rynkiewicz.
Celem spotkania było przedstawienie uczniom problemu cyberprzemocy z wykorzystaniem Internetu i telefonu komórkowego. Uczniowie zostali poinformowani o zagrożeniach płynących z nieodpowiedniego korzystania z Internetu, popularnych portali społecznościowych, telefonów komórkowych. Zaproszony gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody.
Uczniowie zostali zapoznani z przepisami prawa w zakresie odpowiedzialności karnej za popełnianie czynów prawnie niedozwolonych. Kończąc prelekcję, nasz gość przypomniał uczniom o nowelizacji art. 63 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym nauczycielowi w związku z pełnieniem obowiązków służbowych przysługuje ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.
Organizatorem spotkania byłi Pani pedagog i Pani psycholog.Pokaz Dyskoteka karnawałowo-walentynkowa

Nasza szkolna zabawa karnawałowa odbyła się 12 lutego, dokładnie w Tłusty Czwartek, no i tuż przed Walentynkami! Może właśnie dlatego była potrójnie udana, że uzasadniły ją aż trzy świetne okazje – karnawał, walentynki i ostatni czwartek przed Wielkim Postem? A może po prostu dlatego, że lubimy się razem bawić, niezależnie od tego, co akurat świętujemy?
Trzeba przyznać, że umiemy zadbać o atmosferę! Sala udekorowana sercami i balonami, oświetlona kolorowymi światłami sama zapraszała do zabawy. Muzyka każdego podrywała do tańca. Karnawałowi przebierańcy tak dobrze się postarali, przygotowując stroje i maski, że komisja konkursowa przyznała aż 16 wyróżnień, nagrodzonych dyplomami i słodyczami. Samorząd szkolny zadbał o tradycyjne pączki dla wszystkich uczniów. Poczta walentynkowa hojnie obdarzyła nas pięknymi i przemiłymi kartkami od wielbicieli. Nic dziwnego, przecież jesteśmy tacy sympatyczni! Nasze Mamy, które jak wiadomo bardzo kochają dzieci, podarowały każdemu słodkie walentynkowe serduszkoRada Rodziców ufundowała lizaki dla każdego dziecka.
Szkolna zabawa zgromadziła wszystkich uczniów, więc opiekunki Samorządu Szkolnego przedstawiły zebranym Uczynki Miesiąca, wybrane spośród zasługujących na docenienie i pochwałę dokonań, wpisywanych do szkolnej Księgi Dobrych Uczynków. Uczniowie otrzymali dyplomy z podziękowaniem od Samorządu Szkolnego oraz nagrody rzeczowe.
Imprezę zorganizował Samorząd Szkolny z opiekunkami: K. Choromańską, R. Firlej, I. Głowiesą i M. Laską. Dekorację sali przygotowali: J. Niedziela oraz D. Kujawa. Dyskotekę prowadzili: M. Sobala, D. Kujawa.Wspólne kolędowanie

Tradycja śpiewania kolęd i pastorałek jest nieodłącznym towarzyszem okresu Świąt Bożego Narodzenia. Jest to doskonała okazja do wspólnego kolędowania, które w naszej szkole odbyło się w piątek 19 grudnia.
Po słowach powitania pani dyrektor Hanny Milcarz głos zabrał proboszcz parafii Św. Bartłomieja w Rybnie – ks. kan. Stanisław Łubian, nawiązując do znaczenia i tradycji świąt.
Mieliśmy okazję wysłuchać pięknych pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Zadaniem uczniów było zaprezentowanie przed publicznością wybranej k