Biblioterapia


„Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”


         Wszystkie działania biblioteki szkolnej w Erminowie ukierunkowane są na realizację tego właśnie hasła. Dobre miejsce to takie, w którym człowiek może się czuć bezpiecznie i przyjemnie, może się rozwijać, znaleźć pomoc i wsparcie, życzliwego słuchacza w rozmowie, motywację do poszerzania swoich zainteresowań, oparcie w wartościach, odpoczynek i spokój. Takie miejsce, estetyczne i przyjazne, dające możliwość kontaktu z literaturą i kulturą, jest potrzebne każdemu człowiekowi.
Biblioteka szkolna ma swoją atmosferę, dzięki czemu samo przebywanie tutaj zyskuje walory terapeutyczne. Uczniowie przychodzą tu, aby poczytać, pooglądać książki i czasopisma, ułożyć puzzle, schronić się przed gwarem na przerwach. Ale nasza biblioteka to nie tylko oaza spokoju, ma też swoje drugie oblicze. Tu bije serce wszystkich działań samorządu uczniowskiego, stąd wychodzi inicjatywa, tu się planuje szkolne akcje, organizuje imprezy, tu także zakorzeniło się szkolne koło teatralne.


W bibliotece organizowane są lekcje edukacji czytelniczej i medialnej, ale również zajęcia biblioterapii. Dzięki tym zajęciom, w kontakcie z książką, uczniowie zdobywają kompetencje społeczne i edukacyjne, pokonują swoje trudności, zyskują pomoc w rozwiązywaniu problemów. Mają także okazję zaistnieć w życiu szkoły, przygotowując przedstawienia lub imprezy czytelnicze dla całej społeczności szkolnej.

Biblioteka organizuje dla swoich czytelników liczne konkursy i obchody różnych świąt. Stałym punktem w planie pracy biblioteki jest każdego roku konkurs aktywności czytelniczej i konkurs „Książka na ferie”, a także wystawy prac uczniów. Organizujemy spotkania z książką, np. „Czytanie na śniadanie” lub zajęcia z cyklu PoczytajMY. Świętujemy Dzień Postaci z Bajek, Dzień Kubusia Puchatka, Dzień Piegów, Dzień Marzyciela i wiele innych. Biblioteka jest otwarta dla wszystkich uczniów i chętnie zaprasza w swoje progi!